Bildhauer & Gärtner gGmbH

BiG, Rheinhausen başta olmak üzere Duisburg ve çevre semtlerinde yaşayan toplumu; etnik köken, din, dil, ırk, siyasi görüş, yaş, cinsiyet ayrımı yapmadan  bir çatı altında bir araya getirerek her alanda gelişimine katkı sağlamak ve bu multi-kültürel topluluğun birbirini anlamasına ve kenetlenmesine önayak olmak misyonuyla, kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olarak 2014’te Abdullah Altun tarafından hayata geçirildi.

BiG‘ in kendisine biçtiği görevlerin en başında yerel ve küresel konularda toplum için aydınlatıcı rol oynamak, toplumun her bireyine çeşitli alanlarda aktif olarak destek sağlamak geliyor. Kuruluşumuzun ağırlıkla üzerinde durduğu bir diğer nokta ise; toplum içinde değişik kültürlerden gelen bireylerin ve „ağaç yaşken eğilir“ filozofisiyle özellikle çocukların ve gençlerin, bu kültür farklılıklarını ayrıştırıcı bir unsurdan ziyade çeşitli renklerden oluşan birleştirici bir mozaik olarak görmelerine yardımcı olmak ve öğrencilere okul ve özel hayatlarında daha başarılı olmaları için imkanlar sağlayarak topluma kaliteli bireyler olarak kazandırmaktır.

"BiG olarak tüm girişim ve çalışmalarımızda uluslararası çağdaş kültür düzeyinin altına düşmemeye büyük özen göstermekteyiz."

Bu hedeflere ulaşmak amacıyla kendi organizasyonumuz bünyesinde ve çevredeki öncü kuruluş ve şahıslarla ortak projeler üretmeyi, alanında dünya çapında başarılı uzmanların katılımı ile eğitim, kültür, sanat ve spor dallarında çeşitli kurslar, seminerler, workshoplar ve etkinlikler düzenlemeyi planlamaktayız. Bütün bu faaliyetleri layıkıyla ve bağımsız olarak gerçekleştirebilmek adına attığımız en önemli adımlardan biri de BIGHAUS.

BiG-Logo

BIGHAUS

Bildhauer&Gärtner gGmbH, kısaca BiG’ in misyonu doğrultusunda gerçekleştireceğimiz çalışmalara her türlü imkanı sunmak amacıyla BIGHAUS projemizi 2016’da hayata geçirdik. Duisburg-Rheinhausen semtinde, merkezi bir konumda bulunan binamız, her türlü kültürel, sanatsal, sosyal, eğitsel faaliyete gerekli teknik desteği ve altyapıyı sunacak şekilde tasarlandı.

Toplam 5 kattan oluşan ve yenilenmesi tamamlandığında yaklaşık 850 m2 kullanılabilir alana sahip olacak olan binamızda;

  • Yemekli yada yemeksiz organizasyonlar için farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilen, genişletilebilir sahne, ses ve ışık sistemleri, sinevizyon olanakları gibi her türlü teknik altyapıya sahip çok amaçlı ana etkinlik salonu (BiG Saal)
  • Binadaki her türlü etkinlikte kullanılabilecek tam teşeküllü mutfak
  • Ön kabul ve sergi alanı olarak tasarlanan fuaye
  • 100+ sandalye kapasiteli seminer salonu
  • Kapasiteleri yaklaşık 50 ila 100 kişi arasında değişen irili ufaklı seminer/workshop odaları
  • 10 m2 ile 65 m2 arasında değişen boyutlarda eğitim, kültür, sanat, spor faaliyetlerinde kullanılabilecek  pek çok çalışma odası bulunmaktadır.

BIGHAUS engellilerin de her türlü faaliyetten yararlanmasını sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bina girişinde tekerlekli sandalye için rampa, engelli tuvaleti ve katlar arasında engelli asansörü gibi engellilere yönelik kolaylıklar için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Binamızın kendine ait yaklaşık 15-20 araç kapasiteli açık otopark alanı ve bina çevresinde pek çok ücretsiz otopark imkanı da mevcuttur.

 

Talep edildiği takdirde, ilk aşamada aktif olacak ana etkinlik salonu, mutfak, sergi alanında ve binamızın yenilenmesi tamamlandığında diğer seminer ve çalışma odalarında dileyenlere kendi faaliyetlerini düzenleme ve yürütme imkanı verilecektir.

Bighaus_small
BIGHAUS-BIG-Progress_V3